Dental Lazerle Tedavi

Lazer Teknolojisiyle Diş Hekimi Korkusuna Son
Diş hekimleri, en çok korkulan doktorların başında gelir. Oysa gelişen teknolojinin ulaştığı son noktalardan biri olan lazerle tedavi, diş hekimliğine yeni bir boyut kazandırıyor. Diş tedavilerinde kullanılan lazer yöntemiyle birlikte artık ağrısız, kanamasız, iğnesiz ve sessiz diş tedavileri mümkün.

Ağrısız bir tedavi süreci
Ağrısız, iğnesiz ve anestezisiz tedavi lazerin en büyük avantajlarından biri olarak gösteriliyor. Dişlerdeki çürük dokuları temizlemede ve dişeti ameliyatlarında kullanılan bir lazer cihazı olan Delight Er:Yag Lazer bu avantajlarla diş hekİmİ korkusunu yenme konusunda önemli bir rol üstleniyor. Su molekülleri hedefli Delight Er:Yag Lazer sistemi, çalışılan dokudaki su tarafından lazer enerjisinin emilmesiyle, hedef dokuda küçük patlamalar oluşturuyor. Bu küçük patlamalar, dokular arası bağları çözerek çalışılan yüzeydeki dokuları birbirinden ayırıyor. İşlem sırasında herhangi bir termal ya da mekanik etki oluşmadığından hastada ağrı ya da hassasiyet hissi görülmüyor. Lazer, diş dokusuna 1 mm uzaktan kesim işlemi yaptığı için tedavi ağrı, anestezi ve kanama olmadan yapılabiliyor. Türbinin dişlerde oluşturduğu titreşim sonucu meydana gelen mikro çatlakların engellenmesi, dokuya temas etmeden çalışılabilmesi ve tedavi ortamında steril bölge oluşturması, lazerin başarısını artıran diğer etmenlerden.

Lazerli dolgudan farklı bir yöntem
Halk arasında bilinen lazerli dolgu işleminde asıl yapılan yüksek ışık kaynaklı halojen lambalar ile kompozit esaslı dolgu maddelerinin sertleştirilmesi işlemidir. Gerçek diş lazeri Delight Er-Yag Lazer ise, 2940 nm dalga boyuyla doku seçici özelliğe sahiptir. Bu özelliğiyle Delight Er-Yag Lazer sert dokuda çalışırken yumuşak dokuya etki etmez ve böylece sağlıklı doku kaybı önlenir. Delight Er-Yag Lazer diş lazeri türbinle diş tedavisi esnasında yüzeyde oluşan ve dolgunun tutuculuğunu azaltan ölü organik tabakayı da engelliyor. Böylece dolgular daha uzun süre kullanılabiliyor.

Hangi rahatsızlıklarda kullanılır?
Delight Er-Yag Lazer yöntemiyle ağız içinde sert ve yumuşak dokuları ilgilendiren her türlü tedavi yapılabiliyor. Dişlerdeki çürük dokuların temizlenmesi, kemik içinde gömülü kalmış dişlerin çekiminde kemiğin uzaklaştırılması, kök ucu kistlerinin temizlenmesi, kök kanalı genişletilmesi ve dezenfeksiyonu, dişeti enfeksiyonu tedavisi, estetik amaçlı dişetlerinin kesilerek diş boylarının uzatılması, dil ve dudak bağı kesileri, ağız içi aft ve ülser tedavisi, diş hassasiyetlerinin giderilmesi, diş etlerindeki hiper pigmentasyona bağlı renkleşmelerin giderilmesi gibi pek çok tedavi, lazer kullanılarak başarıyla yapılıyor.

Özellikle kimler lazerle tedavi olmalı?
Diş hekiminden veya iğne yapılmasından korkan hastalarda, hamilelerde ve kalp rahatsızlığı gibi ciddi hastalığı olan bireylerde, çoğu zaman anestezi uygulanması sakıncalı olduğundan lazer kullanımı tercih ediliyor. Böylece hastalar kendilerini daha rahat hissediyorlar. Yaşanan ilk tecrübelerin hayatın sonraki dönemlerinde belirleyici olması dolayısıyla lazerin ilk defa diş hekimine götürülen çocukların tedavisinde uygulanması iyi bir seçim olacaktır.